Koncert „Kobiety mają głos – Pl/Cz/Sk” w Teatrze Polskim! (26.10.19)

Koncert „Kobiety mają głos – PL/CZ/SK” w Teatrze Polskim we Wrocławiu!

Renata Przemyk, Natalia Grosiak, Sisa Feherová ze Słowacji oraz Bára Zmeková z Czech – to artystki, które usłyszymy 26 października na scenie Teatru Polskiego podczas koncertu „Kobiety mają głos – PL/CZ/SK”

Koncert odbędzie się w ramach obchodów 30. rocznicy Festiwalu Niezależnej Kultury Czeskiej i Słowackiej, Wrocław 1989.
Festiwal ten był jednym z najważniejszych osiągnięć Solidarności Polsko-Czesko -Słowackiej. Wzięli w nim udział pieśniarze i muzycy rockowi z Czechosłowacji, artyści emigracyjni m.in. Karel Kryl i Jaroslav Hutka, prezentowano filmy czeskiej „nowej fali”. Nie odbyła się niestety zapowiadana wystawa malarstwa i rzeźby niezależnych artystów plastyków z Czechosłowacji, która została aresztowana na granicy w Harrachovie. Zamiast wystawy sztuki odbyła się symboliczna prezentacja pustych ram przekreślonych napisem „Zarekwirowano”. Wielu artystów oraz widzów z Czechosłowacji także zostało zatrzymanych na granicy czesko-polskiej. Mimo granicznych utrudnień do Wrocławia dotarło jednak kilka tysięcy sąsiadów z południa. Niecałe dwa tygodnie później w Pradze rozpoczęła się „aksamitna rewolucja”. Zapoczątkowała ona demokratyczne zmiany i doprowadziła do upadku systemu komunistycznego w Czechosłowacji. Prezydent Vaclav Havel nazwał wrocławski festiwal uwerturą do aksamitnej rewolucji.

W listopadzie 1989 roku na koncertach w Teatrze Polskim we Wrocławiu wystąpili wyłącznie mężczyźni – niezależni bardowie z nieistniejącego już kraju – Czechosłowacja oraz artyści tworzący na emigracji . Po 30 latach scenę symbolicznie przekazujemy we władanie płci pięknej – od dawna wszak wiadomo, że „Kobiety mają głos”!
Naszych południowych sąsiadów reprezentować będą – słowacka piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów – Sisa Feherová oraz czeska wokalistka, autorka tekstów oraz pianistka – Bára Zmeková.
Barw Polski bronić będą wspaniałe wokalistki – Renata Przemyk z zespołem Akustik Trio oraz Natalia Grosiak z Acoustic Trio.
Jak przystało na muzyczne międzynarodowe spotkanie występujące artystki obok swojego repertuaru zaprezentują również specjalnie przygotowane utwory w języku swoich sąsiadów.

26.10.19 godz.19.00 Teatr Polski ul. Zapolskiej 3
Kobiety mają głos – PL/CZ/SK
RENATA PRZEMYK AKUSTIK TRIO
NATALIA GROSIAK & MIKROMUSIC TRIO
SISA FEHEROVÁ (Słowacja)
BÁRA ZMEKOVÁ (Czechy)
bilety: 60 zł – I miejsca, 45 zł – II miejsca